Vyhněte se záměně písmen

Kdybychom používali ryze česká slova, nemuselo by docházet k pobavení na Váš účet, když si spletete písmenka a promícháte je při psaní, nebo hlásky při mluvení. I když na druhou stranu, český národ je svým humorem známý a k jeho životu humor neodmyslitelně patří. Takový Švejk je prototypem českého přístupu k životu, nemyslíte?

kobereček

Ale k věci.
· Všichni vědí, že restauratér je provozovatel pohostinství. Stará se o svou restauraci https://www.poddzbanskypivovar.cz/restaurace od sklepa, až po půdu.
· Naopak restaurátor je člověk, který obnovuje. Ze starých věcí učiní věci nové, aniž by zasáhl do jejich původní podoby. Jen prostě opraví jejich poškození.
Dojde-li k záměně obou profesí jen díky přehození písmenek, mohou vzniknout komické situace. Potom už Vám nikdo neodpáře Vaše rčení, že nemůžete najít schopného restauratéra, který by dokázal provést kvalitnírestaurování koberců. Ale vezměte to s nadhledem a humorem Vám vlastním. Zasmějte se a ono to časem vyšumí. Snad. Znáte přece své kamarády.

Když už je zmíněna profese restaurátora, znáte snad někoho ve svém blízkém okolí, který by ji provozoval? Jen málokomu se poštěstí, aby takového člověka měl poblíž svého působiště. Je jich opravdu poskrovnu. Vy sami byste potřebovali restaurovat nástěnný koberec, a přitom nevíte, na koho se obrátit.
Kdežto restauratérů je mnoho. Ale ti Vám s restaurováním koberce opravdu nepomohou.

tapisérie

Víte, co taková práce restaurátora vlastně obnáší?
Restaurátorství je práce náročná, která musí být vykonávána s absolutní precizností. Hlavně po stránce vlastní invence a tvořivosti. Takový člověk při restaurování koberců, ale i jiných předmětů, nemůže do obnovovaného díla dát své vlastní tvůrčí nápady. Nemůže zasahovat do vzorů. Musí do posledního vlákna dodržet strukturu, která koberci byla dána před mnoha lety. Restaurovat historický koberec je podle druhu poškození práce zdlouhavá, nebo ještě zdlouhavější. A to chce obrovskou trpělivost.

Ale to jen na okraj. Vy si nepleťte písmenka a nestanete se terčem následného veselí, které Vám nemusí být příjemné, pokud humor není Vaším šálkem kávy.