Jak na boj se záležitostí zvanou celulitida?

Co je celulitida? Co stojí za vznikem a výskytem celulitidy? Jedná se degenerativní změnu podkožního tukového vaziva v určitých tělesných partiích. Vzhledem k tomu, že velmi úzce souvisí rovněž s působením ženských pohlavních hormonů, z tohoto důvodu z převážné většiny postihuje zejména ženy.
 celulitida a pomeranče
Vznik celulitidy
 
Celulitida vzniká v rámci nerovnoměrného uskupení tukové tkáně a tukových buněk mezi vazivovými septy v podkoží lidského těla. Zároveň dochází postupně ke změně v mikrocirkulaci a k nedostatečnému odplavení toxických látek z těla. Výsledkem je poté trpící tkáň nedostatkem kyslíku, neboť není správně vyživována. To vše vede k tomu, že vazivová septa vtáhnou kůži se současným protikladem tukových zvětšených buněk a vznikají nevzhledné dolíčky v kůži. Nutno podotknout, že celulitida nenáleží mezi pouhý kosmetický problém, ale jedná se i o zdravotní problém.
 
Co vše způsobuje celulitidu?
 
Mezi hlavní atributy způsobující a mající především vliv na vzniku celulitidy je nedostatek pohybu, stejně tak také nezdravá a nevyvážená životospráva, porucha ohledně cirkulace krve a lymfy v těle, vysoký obsah toxinů v lidském těle. Dále má negativní vliv pokles produkce kolagenu, hormonální vliv, špatné stravovací návyky a do jisté míry hraje roli i dědičnost.
 hromádka skořice
Prevence aneb efektivní pomoc
 
Především dostatek fyzické aktivity. Alespoň půl hodiny denně. Postačí svižná chůze, běh, plavání apod. Značný vliv má i správná strava. Pokud by mělo dojít na výčet nejvíce prospěšných potravin, jedná se zejména o ananas, který je bohatý na obsah draslíku a vitamínu C, tak má pozitivní vliv i na vylučování tuku z těla, neboť o ananasu je známo, že štěpí tuk. Dále efektivní je chřest, jenž posiluje žíly i kapiláry, tím tak dochází k normalizaci krevního oběhu a zároveň vede tělo k uvolnění toxinů.
 
Záhodno je neopomenout slunečnicová semínka bohatá na vitamin E, draslík, zinek i selen a rovněž vitamin B6 pomáhající metabilizovat bílkoviny a zároveň posílit pojivové tkáně. Velmi prospěšná je taktéž skořice, neboť je bohatá na antioxidanty, které mají pozitivní vliv na urychlení krevního oběhu a stejně tak zlepšují elasticitu kůže. Importantní je i dodržení pitného režimu.
 
Alternativy v boji s celulitidou
 
V rámci péče na doma lze zvolit kompresní prádlo, tj. kalhotky, punčochy mající podpůrný vliv na mikrocirkulaci podkoží. Další variantou je pravidelné používání kosmetických produktů určených na celulitidu. Nelze zde však čekat zázraky. Jedná se pouze o jeden z podpůrných elementů. Rozhodně nelze spoléhat na maximální efektivitu v podobě krému.
 
Další možností je dopřání si lymfatické masáže. Ideální je ruční lymfatická masáž, která je tak neúčinnější. Lymfatickou masáž lze využít nejen v rámci boje s celulitidou.