Závislost na internetu

Není dnes nic neobvyklého vidět na jakémkoliv místě osobu s telefonem v ruce, jak brouzdá po internetu. V čekárnách u lékaře, na zastávkách autobusu i v něm, na nádražích, v kavárnách, v nemocnici, prostě všude. Všichni ti lidé nekoukají kolem sebe na ubíhající život, na sousedku, jak jde s plnými taškami z obchodu a je vidět, že jsou hodně těžké. Nenapadne je jí pomoct. Mají rozečtený zajímavý článek na netu o tom včerejším večírku, kde bylo tolik celebrit a zase se provalila nějaká pikantnost. Nebo mají rozehranou hru a je prostě problém ji vypnout, nějak to nejde. Život jim utíká pod prsty klávesnic, pod displeji chytrých telefonů, tabletů, žijí ve virtuálním světě cizích lidí, v prostředí, kde je jim dobře. Opravdu?

cestující s mobily
Není to jen výmluva pro ty, kteří neví, co se životem, neví, co mají dělat, jaký je jeho smysl? Nebo se stále hledají a inspirují životy jiných, aby si na internetu vybrali, jak mají sami žít? Okopírovali něčí byt, kariéru, koníčky, zábavu, dovolenou, přátele a cítili se lépe?
Je spousta dospělých i dětí, kteří žijí v této podivné realitě, ve svém vlastním světě obrázků, videí, článků a her. Jsou absolutně pohlceni novými a novými informacemi, které každý den přináší. Hned po probuzení se nemohou dočkat toho zářivého obrazu a tlačítek přenášejících je do země zaslíbené.
Jsou závislí, nedokáží bez internetu být ani jeden den. Počítač vypnout a pár dní si ho nevšímat, to je nepředstavitelné. Nestýkají se s kamarády, s rodinou, jídlo odbývají, na záchod chodí sporadicky a ven už skoro vůbec. Jejich život je mezi klávesnicí a obrazovkou. To jediné jim přináší klid, radost a uspokojení. Nejvyhledávanějším cílem jejich internetové závislosti je možnost obousměrné komunikace.
Okruhy osob postižených závislostíse vymezují spíše na osamělé lidi, nijak zvlášť sociálně začleněné, s depresivními náladami, nevyhledávající společnost z důvodu vzniku úzkosti. A dále pak třeba děti, které mají komplikované mezilidské vztahy s rodiči.
Projevy závislosti:
• zveličování významu a důležitosti užívání internetu pro daného jedince
• pocit uspokojení, uvolnění ve chvíli, kdy začne hrát hru, nebo při návštěvě konkrétních webových stránek
• nutnost trávit na internetu víc a víc času
• při odejmutí či ztrátě internetu pociťují vztek, nervozitu, smutek, zanedbávání vztahů se svými blízkými, hádkami s rodiči
• nerozhodnost, zda si má zahrát hru nebo se věnovat přítelkyni, zda má v práci pracovat, nebo se zapojit do online diskuse
• i po snaze odvyknout závislosti na internetu, smazání veškerých uživatelských účtů, si závislý po čase vytvoří účty nové
 ikony u ženy
Důsledky se odrážejí v oblastech sociálních vztahů, studia a práce, financí, duševního a tělesného zdraví.
Řešenímse dle studií zdá být psychoterapie provázená farmaky, především antidepresivy.