Trápí vás nízký krevní tlak?

Jistě víte, že pro člověka je mnohem více nebezpečný vysoký krevní tlak. Pokud trpíte hypertenzí, musí Váš zdravotní stav zhodnotit lékař a případně nasadit vhodnou léčbu, která povede ke snížení tlaku. Vysoký krevní tlak totiž může vést k závažným cévním onemocněním, infarktu či mrtvici.
monitor krevního tlaku
Co je to krevní tlak?
Je to tlak, kterým působí krev na stěny cév. Zdrojem tohoto tlaku je činnosti srdce, které pumpuje krev do aorty. Nízký krevní tlak není většinou nebezpečný a často mívá jen přechodný charakter. Může se Vám vstát, že ráno když vstanete rychleji z postele, zamotá se Vám hlava. Během dne, poté co se najíte, vypijete kávu, se tento stav většinou zlepší. Existují však případy, kdy má hypotenze závažnější příčiny (například nedostatek krve). Při výrazném poklesu tlaku, například při úrazu s masivním krvácením, pak dochází ke sníženému prokrvení důležitých orgánů včetně mozku.
tlakové zařízení
Příznaky nízkého krevního tlaku:

·         Pocit únavy, ospalosti či bolest hlavy
·         Závrať, sklon k mdlobám
·         Chladné dolní a horní končetiny
·         Hodnoty krevního tlaku, které jsou nižší než 100/80 u žen a 110/80 u mužů

lékařský tlakoměr
Jak přirozenou cestou zvýšit krevní tlak?
Dobrou prevencí nízkého tlaku je pravidelný pohyb a vyvážená strava. Vyšší krevní tlak se často objevuje u osob trpící obezitou, nižší krevní tlak pak postihuje osoby velice štíhlé. Všechny aktivní činnosti, které povzbuzují krevní oběh, jsou pro osoby trpící nízkým tlakem velmi vhodné. Pomoci může také střídání horké a studené koupele či masáž míst související se srdcem, hlavou a páteří. Většina lidí se s příznaky nízkého krevního tlaku dokáže vypořádat sama, pouze v případě, že by vás začaly v běžném životě příliš omezovat, chyběla by Vám energie a sláblo soustředění, pak je na čase obrátit se na lékaře. Vaše strava by měla být bohatá na bioaktivní bílkoviny, které působí stimulačně na krevní oběh. Mezi ně patří například semena a ořechy. Někdy se také doporučuje slanější strava, sodík váže vodu a zvyšuje tím napětí v cévách.

Posted in Nezařazené