Důležitá je včasná a důkladná příprava

Odchod do důchodu je přelomovým obdobím v životě člověka. Někdo se jej nemůže dočkat, někdo jej odkládá, co to jen jde. Co člověk, to názor a jiný přístup. Nicméně je jisté, že společně s ochodem z aktivního pracovního života přichází v důchodu určitý pokles příjmů. Jak se však na důchod připravit, aby změna nebyla příliš citelná.
babička a dědeček
Většina lidí si již v moderní společnosti zvykla na to, že vše se točí kolem peněz a bez nich to v podstatě nejde. Stejně tak to platí i v případě přípravy na důchod.

Vytvoření finanční rezervy– existuje řada spoření, která však nemusí být z dlouhodobého hlediska a s ohledem na inflaci, úplně výhodná. Odborníci v této oblasti se shodují, že nejlepší variantou jsou investice do akcií, dluhopisů, nebo různých firem. Pokud však nejste odvážní, je možné založit si doplňkové penzijní spoření. To nabízí dlouhodobé výhodné spoření a k tomu státní příspěvek. Investice do podílových fondů také nejsou špatnou volbou, pokud však této oblasti zcela nerozumíte, je vhodné obrátit se na zkušeného finančního poradce.
seniorky na procházce
Vyřízení nutných investic a oprav– finanční rezervu je možné tvořit několik let dopředu, avšak před odchodem do důchodu je vhodné také zvážit, co by bylo potřeba zařídit, nakoupit a opravit například v bytě. Je to užitečné jednak z hlediska finančního, kdy v důchodu již zřejmě nebude možné a účelné brát úvěry na rekonstrukce bytu, a také s ohledem na věk a pohodlí se člověku do velkých změn nebude chtít. Je nutno počítat s tím, že řada spotřebičů má pouze omezenou životnost, a proto se může stát, že doslouží současně pračka, lednička či vysavač a investice do nových budou nemalé. Pokud však starý spotřebič slouží, není ekonomické jej vyhazovat, v tomto případě je vhodné peníze odložit stranou a mít je pro tyto situace připraveny. Pokud jsou však nutné některé opravy v bytě, s těmi se nevyplatí čekat dlouho, a je vhodné je udělat co nejdříve. Spousta lidí si s nástupem pokročilého věku upravuje například koupelnu, kdy volí třeba výměnu vany za sprchový kout, nebo tvoří bezpečnější prostor bez zbytečných bariér.
Myslet na to, že odchodem do důchodu život nekončí – průměrná délka života se stále prodlužuje, proto je vhodné myslet i v důchodu na svůj volný čas, zájmy a koníčky. S ohledem na toto je také možné mít odložené prostředky například na kulturu, dovolenou, masáže či pohybové aktivity.

Posted in Nezařazené