Použití nástrojů nás odlišuje od zvířat

Skoro každý obor lidské činnosti si vyžaduje použití nějakého nástroje. Pomáhají nám něco zpracovat, co bychom holýma rukama nezvládli. I některé zvířata si umí pomáhat ke získání potravy např. kameny nebo větvemi čili velice primitivními, ale nástroji.

V domácnosti najdeme nejvíc nástrojů a pomůcek asi v kuchyni. Hospodyňky ocení kvalitní nože, a v šuplíku s vařečkami najdeme kuchyňského náčiní nepočítaně. Oproti tomu muži mají svá kladívka, šroubováky, kleště, pilky, sekery a vrtačky ve sklepě, nebo v polici v garáži.

A taková lžíce, což je taky nástroj, dovedete si vůbec představit, jak bychom se bez ní obešli?

A naše děti? Jak si rády hrají s hračkami, které kopírují nástroje dospělých! Sady kuchyněk pro malé slečny a sady nářadí pro chlapečky.

nářadí

Ale co taková strojírenská výrobní firma? Každý stroj, ať už soustruh, frézka nebo vrtačka, což je základní vybavení každé takové dílny, kolik nejrůznějších nástrojů potřebuje? Většinou mívá celý nástrojářský sklad, protože o nástroje je třeba se starat s náležitou odbornou péčí.

K soustruhu sadu soustružnických nožů. Frézování by se neobešlo bez frézy válcové, kotoučové, tvarové, úhlové či technické. A myslíte, že k vrtačce vám stačí jen vrtáky? Ale kdeže! Potřebujete nejen sadu kvalitních vrtáků, ale pro přesnější rozměry vrtaných děr musíte mít i výhrubníky a výstružníky, kterých je také mnoho druhů, např. stavitelný výstružník.

Abyste odvedli stoprocentně kvalitně svou práci, potřebujete mít kvalitní nástroje.

dílna

Hospodyňka i soustružník s tupým nožem nic nesvedou, i kdyby byli sebešikovnější.

Dbejte vždy na kvalitu svých nástrojů, tak jako všechno kolem nás podléhají opotřebení, a proto někdy nastane čas je opravit, nabrousit nebo vyměnit za nové. Nešetřete na nesprávných místech a nakupujte u odborníků. Zabráníte škodám a nebudete vyrábět zmetky.