Medicínská technika

Medicínská technika

V medicíně je používáno mnoho a mnoho přístrojů, které laik netuší, k čemu jsou, mají však velkou moc zachraňovat a zkvalitňovat životy pacientů. Základní technickou hračkou, kterou lékaři mají, je stetoskop, se kterým Vás studí na zádech a poslouchají Vaše srdce i plíce. Další takovou pomůckou, běžně známou je tlakoměr. Lékařská věda však využívá mnohem více přístrojů a techniky. S jakou technikou se můžete běžně setkat. Tak často se můžeme setkat s přístrojem RTG, nebo-li rentgenem, pomocí něhož si lékař prohlídne naše kosti a například i plíce při jejich zápalu. Další technickou vymožeností, je ultrazvuk. S tím se můžete setkat nejen v těhotenských poradnách, při kontrole Read more »

Držení zbraní upravuje zákon

Držení zbraní upravuje zákon

Jestliže jste například po dědovi zdědili sbírku zbraní, pak máte několik možností, jak s nimi naložit. Jestliže jsou plně funkční a jedná se například o brokovnici nebo kulovnici, pak jste jistě držitelem platného zbrojního průkazu. Pakliže se jedná o znehodnocené zbraně nebo takové, které zákonu o ZP nepodléhají, pak je můžete mít zcela volně. § V obou případech je možné je nabídnout na některém inzertním serveru, pokud uvažujete o prodeji. Zeptáte-li se nějakého odborníka na tuto problematiku, kde by bylo dobré své dědictví nabídnout, pak by vám určitě poradil nějaký specializovaný server. Inzertní stránky typu „bleší trh“ bývají v tomto Read more »

Nadzvukové lety: Povstanou z popela Concordu?

Nadzvukové lety: Povstanou z popela Concordu?

Pařížská havárie Concordu z 25. července roku 2000 byla však symbolickým koncem pro dosud jediné nadzvukové letadlo v rámci komerčních letů. Přestože se projekt jevil jako nadčasový, byl ve své době paradoxně již zastaralým a zbytečným. Pod tíhou politických a ekonomických událostí tak byl program Concordu v roce 2003 ukončen, což se zdálo jako konec komerčního nadzvukového cestování. Je možné, že nás existence Concordu zcela pohltila. Stejně jako činovníci vesmírného programu Apollo totiž předpokládala, že touto dobou již budeme mít své základny na Měsíci. A jelikož jsme od roku 1960 měli k dispozici i nadzvukové lety, domnívali jsme se, že Read more »

Čína buduje speciální pece pro výrobu 10 miliard tun dešťových srážek

Čína buduje speciální pece pro výrobu 10 miliard tun dešťových srážek

V Himalájských horách v nadmořské výšce nad 4900 metrů budou umístěny stříbrné jodidové pece vyvinuté společností China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC). Tyto pece mají za úkol využívat oblaka páry směřující od Indického oceánu pro produkci deště, čehož oblaka sama o sobě nejsou schopna vzhledem ke geografickému umístění severní části Tibetské plošiny a Cchajdamské pánve. Tyto severní oblasti spadají do takzvaného deštného stínu, neboť oblaka jsou v nízké nadmořské výšce blokována jižní částí Himalájí. V čem však celý princip spočívá? Pro vyvolání dešťových srážek spalují pece chemické palivo, aby vytvořily kouř obsahující jodid stříbrný. Když totiž jodid stříbrný stoupá Read more »

Vyberte si to nejlepší

Vyberte si to nejlepší

Díky vlastnímu vozu se člověk dostane z místa na místo pohodlně a rychle, to je naprostá samozřejmost. Problém je ovšem takový, že se jedná přeci jenom o stroj, který se může kdykoliv porouchat, a proto je nutné mu poskytovat dobrou a spolehlivou péči, na to se můžete spolehnout. Když se budete o svůj vůz dobře starat, nemusíte si s ničím dělat těžkou hlavu, to je jistota. Na co je tedy dobré dávat pozor? Rozhodně byste měli myslet na to, že je dobré mimo jiné kontrolovat stav oleje v motoru Vašeho vozu, popřípadě tuto provozní kapalinu pravidelně měnit. Když byste totiž Read more »